Genişletilmiş kil ile şap zemin: hizalama teknolojisi, hangi hizip daha iyi daire, kildit beton kendi elleriyle

Genişletilmiş kil ile şap zemin: hizalama teknolojisi, hangi hizip daha iyi daire, kildit beton kendi elleriyle

Zemin yüzeyini genişletilmiş kil içeren bir zemin şapı ile tamir etmek kolay ve hızlıdır.Yapı, zemin döşemesinin uygulandığı herhangi bir katın ana yapısal katmanıdır. Her şeyden önce, üssü dengelemek için gereklidir. Şapın ne kadar iyi uygulanacağı konusunda, zeminin ömrü değişir. Ev inşaatında en popüler olanı, genişletilmiş kil tabakasındaki şapdır. Bu tip şapları ayırt eden özellikler, hangi döşeme seçeneklerinin mevcut olduğu ve inşaat işleri için hangi tip genişletilmiş kilin seçileceği - aşağıda okuyun.

Genişletilmiş kilden taban: avantajlar ve dezavantajlar

Performans açısından genleşmiş kil içeren hafif şap, ses yalıtımı kum karışımlarına, çimento şaplarına göre daha iyidir. Böyle bir alt tabaka korozyona maruz kalmaz, iyi nefes alır ve sık sık onarım gerektirmez.

Genişletilmiş kil ile şap zemin: hizalama teknolojisi, hangi hizip daha iyi daire, kildit beton kendi elleriyle

Genişletilmiş kil ile zemin şapının ana avantajı mükemmel mukavemeti

Genişletilmiş kil ile şapın ana avantajları şunlardır:

 1. Mukavemet. Claydite şap kolayca metre kare başına 500 kg yüke dayanır.
 2. Ekolojik uyumluluk. Malzeme hipoalerjeniktir ve toksik maddeleri salmaz.
 3. Yangın güvenliği Malzeme patlamaya dayanıklıdır ve tutuşmaz.
 4. Hızlı kurulum çalışması. Kuru şapın düz bir zemine serilmesi, bir işçiler ekibi tarafından 3 saat boyunca gerçekleştirilir.
 5. Hafif. Bu şap geleneksel betondan daha hafiftir.

Diğer herhangi bir malzeme gibi, genişletilmiş kil de onun dezavantajları vardır. Bunlar, her iki durumda da ek katmanların (örneğin, su yalıtımı) organize edilmesinin maliyetlerini karşılayabilecek zayıf ses yalıtımı ve hidrofobikliği içerir.

Genişletilmiş kil ile şap kapsamı

Her türlü zemin kaplama malzemesinin (laminat, linolyum, fayans) bitirilmesi için bir temel olarak genişletilmiş kil tabakası olan şap zemin kullanılır. Buna ek olarak, problemsiz bir temelde, kendi ellerinizle doldurulabilen sıvı (zemin) zemin yatıyor.

Genişletilmiş kil ile kenetleme, hem iç yapı hem de plov antrepo, üretim ve ticari bina organizasyonlarında kullanılabilir.

Genişletilmiş kil ile şap zemin: hizalama teknolojisi, hangi hizip daha iyi daire, kildit beton kendi elleriyle

Kil şap her türlü tesisi tamir etmek için kullanılabilir

Isı yalıtımı için kildit beton şap kullanılmıştır. Ek olarak, dolgu zeminlerinde iletişimleri kolayca saklayabilirsiniz (örneğin, sıcak bir zemin). Kilidin, zeminin "çarpma" olması durumunda çatlaklara da ihtiyaç vardır. Kaideyi hizalamanız gerekiyorsa genişletilmiş kil ile gerdirme gerekebilir (zeminin 10 veya daha fazla cm'lik kabartının yüksekliğindeki farklılıkları vardır).

Genişletilmiş kil ile şap: teknoloji ve baz hazırlanması

Genişletilmiş kil içeren şap, ıslak, yarı kuru ve kuru yapılabilir. Varyantlar, odanın büyüklüğüne ve amacına bağlı olarak seçilir. Seçilen yönteme bakılmaksızın, şapın montajı teknolojisi, inşaat işleri için temelin dikkatli bir şekilde hazırlanmasını içerir.

Genişletilmiş kil ile şap zemin: hizalama teknolojisi, hangi hizip daha iyi daire, kildit beton kendi elleriyle

Genişletilmiş kil ile zemin şapı hızlı ve verimli bir şekilde üretmek için profesyonel yardım almak daha iyidir.

Tabak için alt tabakanın hazırlanması aşağıdaki aşamaları içerir:

 1. Finiş kaplamanın demontajı (zemini taban ile temizleyin, eğer hafif malzeme ile kaplanmışsa, örneğin, muşamba).
 2. İnşaat enkazının tabanının temizlenmesi, kir.
 3. Baz tesviye. Çatlaklar ve cipslerden kat shpaklyuyut. Zemini büyük farklılıklar ile hizalayınca bir pasta (ahşap taban için), beton, kontrplak kullanılabilir.
 4. Su yalıtım tabakasının döşenmesi. Genişletilmiş killi her türlü şap için su geçirmezlik gereklidir.
 5. Fenerler montajı. Beaconlar lazer seviyesine maruz kalır ve çimento harcı ile sabitlenir. Daha fazla çalışma sadece çimento karışımı kuruduktan sonra yapılmalıdır. Ne kadar çimento kurusu, odadaki malzeme, sıcaklık ve nem üreticisine bağlıdır.

İnşaat enkazının ve tozunun temeli hazırlandıktan ve temizlendikten sonra tablayı döşeyebilirsiniz.

Genişletilmiş kil ile kuru şap

Kuru kil şapı, hem dairelerde hem de ofis binalarında zeminlerin dekorasyonunda çok popülerdir. Kuru şap serme teknolojisi oldukça basittir: genişletilmiş kil ile kaplanan tabanda bir hidroliz tabakası (örneğin, polietilen film) serilir. Over GVL plakaları koydu.

Genişletilmiş kil ile şap zemin: hizalama teknolojisi, hangi hizip daha iyi daire, kildit beton kendi elleriyle

Zeminin sonundaki büyük bir popülerlik kuru bir kildit şapdır.

Bununla birlikte, kuru şap döşemesinin bazı nüansları vardır:

 1. Şapın montaj talimatları, kilidin sadece düz, temiz ve kuru bir zemin üzerinde kaplanması gerektiğini gösterir.
 2. Hidroliz üst üste gelmeli, filmin ek yerleri bir çevre şeridiyle, bir amortisör bandıyla sabitlenmelidir.
 3. Genişletilmiş kilin düzgün bir şekilde düzleştirilmesi için, işaretler oluşturmalısınız. Malzeme tabanın bir kısmı ile kaplandıktan sonra fenerler çıkarılır. Gerekirse, bir dolgu yapılır.
 4. Isıtılmış bir şapa ihtiyacınız varsa, bir "kek" yapmak için küçük genişletilmiş kil ve kum kullanmalısınız.
 5. Genişletilmiş kilin doldurulması odanın uzak köşesinden başlayarak porsiyon halinde yapılmalıdır. Bir bölümü doldurduktan sonra, tabaka malzemesi hemen yerleştirilmeli ve sıkıca tabakaya bastırılmalıdır.
 6. Plakalar arasında birkaç mm'lik bir boşluk bırakılmalıdır. Paneller arasındaki dikişler, başarısız, macunlama gerektirmez

Bazı inşaatçılar, tabakaları bir su yalıtım tabakası ile kaplamayı öneriyorlar. Böyle bir şapdan sonra, hatta hassas ve ince bir son kat boyayabilirsiniz.

Yarı kuru şap killi beton

Yarı kuru şap ıslak ve kuru bir kombinasyonudur: ıslak olarak aynı iki tabakalı iken, genişletilmiş kil ve su yalıtım tabakaları kuru prensibine dayanır. Böyle bir şap, bir taban ile, kabartma yüksekliği 15 cm'yi aşan farklarda kullanılır.

Genişletilmiş kil ile şap zemin: hizalama teknolojisi, hangi hizip daha iyi daire, kildit beton kendi elleriyle

Bu işlemin tüm nüanslarını doğru bir şekilde okursanız, genişletilmiş kil içeren yarı kuru bir şap vermek için kendi ellerinizle mümkün olabilir.

Tablayı düzgün bir şekilde döşemek için, aşağıdaki eylem dizisini izlemelisiniz:

 1. Düz, kuru bir temelde su yalıtımı yapın ve işaret lambaları takın.
 2. Uyuyakalmış kildite çakıl (kalınlık 800 mm'den az değil).
 3. Katmanı hizalayın ve sıkıştırın, böylece yastık içinde boşluk kalmaz.
 4. Odanın çevresine, şapın, damper bandının seviyesinin üzerine yapış.
 5. Fiberglası çakıl tabakasına (metrekare başına 80-90 gram) veya takviye hasır üzerine yerleştirin.
 6. Monte edilen fenerlere göre tabakayı bir kumlu çimento karışımıyla doldurun (40-50 mm kalınlığında). Dökme işlemi bittikten sonra 40 dakika pişirmeye başladıkça dökülme hızlı bir şekilde yapılmalıdır.

Böylece, bir zeminin cihazını bir depoda, garajda yapmak mümkündür. Zemini özel ekipmanla hızlıca doldurun (örneğin beton pompası). Bu durumda, kaplamanın tesviyesi kural tarafından, ayarlanan seviye tarafından yönlendirilen elle yapılmalıdır.

Zemin şap için genişletilmiş kil: kesir

Kil şap, fraksiyonun şekline ve boyutuna göre sınıflandırılır. Zemin şapı için hangi fraksiyonu seçmek daha iyidir, killi malzemenin amacına bağlıdır. Çoğu zaman, şap zemin için 0.5-10 cm'lik bir fraksiyon kullanılır.Kolun yoğunluğunu arttırmak 1-2 cm'lik bir fraksiyonu kullanabilir.

Genişletilmiş kil ile şap zemin: hizalama teknolojisi, hangi hizip daha iyi daire, kildit beton kendi elleriyle

Şapın yapılacağı alanı dikkate alarak seçilmesi gereken zemin şapı için çeşitli kil çeşitler vardır.

Bugün için, bu tür genişletilmiş kil çeşitlerini ayırt edin:

 1. Çakıl (genişletilmiş kil). Malzeme yuvarlak kahverengi granüllerdir. Granüllerin boyutu 5 mm ila 4 cm arasında değişebilir.
 2. Ezilmiş taş. Kırık kesirli (kırılmış köpüklü kilden elde edilen), hem minimum hem de maksimum boyutta olabilir.
 3. Kum (genişletilmiş kil). Bu malzemenin granül boyutu 5 mm'yi geçmez. Çoğu zaman dairelerdeki hafif, ince şaplar için kullanılır.

Daha küçük boyutlu fraksiyonlar, iç mekanlarda, daha çok oturma odalarının ve bodrum katlarının, çatıların ısıtılmasında kullanılır. Genellikle killi çakıl ısı yalıtım tabakası olarak kullanılır.

Döşeme şapı için ne tür genişletilmiş kil daha iyidir: killi betonun bileşimi

Genişletilmiş kil içeren şap için bileşenlerin oranı, kurulum yöntemine bağlıdır. Bu nedenle, ıslak bir şap için çimento, kum ve genişletilmiş kil oranlarını 1: 3: 4 oranlarında almak gerekir.

Farklı bir bileşen oranı, farklı sınıf ve markadaki kildit betonu elde edilmesini mümkün kılmaktadır.

Genişletilmiş kil ile şap zemin: hizalama teknolojisi, hangi hizip daha iyi daire, kildit beton kendi elleriyle

Eğer genişletilmiş kil içeren bir zemin şapı yapmaya karar verirseniz, o zaman kildite beton bileşimine özel dikkat gösterilmelidir.

Keramzitobeton marka M150 elde etmek için, bu oranlarda bileşenlerin gözlemlenmesi gerekmektedir: 1: 3: 6. M400 derecesini elde etmek için, çözelti maddelerden 1: 1.5: 3 oranında hazırlanır. Ortalama olarak, bir kova çimento ve 0.05 ton kum, 30 mm kalınlığında bir metre karedir.

Kildit-beton karışımının bir çözeltisini hazırlamak için, derin tencereyi genişletilmiş kil ile doldurmak ve az miktarda suyla doldurmak gerekir. Kilitler, granüllerin şişmesine izin vermek için bir süre bırakılır. Daha sonra bağlayıcı bileşenler konteynere eklenir: çimento veya kum beton. Tüm bileşenler kalın bir kıvamda bir inşaat karıştırıcısı ile karıştırılır. Kil renkli çimento alındıktan sonra çözelti hazır kabul edilir.

Zemini genişletilmiş kilditler ile tesviye etmek (video)

Genişletilmiş kil tabakalı şap, yüksek performans özelliklerine sahip düzgün bir taban elde edilmesini sağlayan güvenilir ve basit bir yöntemdir. Aynı zamanda, inşaat çalışmaları cebinize çarpmayacak: genişletilmiş kil fiyatları uygunluk açısından dikkate değer. Kendi elleriyle bir şap yapabilirsin. Asıl mesele, substratın hazırlanmasına ve tabakaların döşenmesine karşı sorumlu bir yaklaşımın benimsenmesi ve daha sonra, herhangi bir son kat malzeme ile kaplanması için kaliteli bir zemin elde etmektir!

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (No ratings yet)
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

97 − 92 =

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: